Kroj

Valašský kroj

Valašské kroje, které až na výjimky postupně vymizely , múžeme dnes vidět již jen v muzeích, při národopisných slavnostech a u některých lidových tanečníků a hudebních souborů.

Tradiční valašský kroj se skládá z kožichu, bílé košile, úzkých kalhot, krpců a klobouku. U žen pak tvoří kroj bílá hrubá nařasená sukně, vpředu zástěra, živůtek s rukávci a bílý vyšívaný šátek na hlavu.

 

Ženský kroj

Sukně „kanafaska“ – „vlněnka“ : Šířky plátna sešívali ozdobným stehem, drobně nařasené límce z plátna 2-3 cm širokého. Sukně zůstávala vpředu nesešitá. U šorců bývali tmavé plátna hlazené do vysokého lesku a celá sukně ze 12 i více drobně naskládaná. O tíhu sukně se dělí vázání na tkanice v pase a dlouhé šle před rameno.

Zástěra „fěrtoch“: Zástěry se zhotovovaly ze dvou až tří šířek plátna už před barvením sešitých. Jejich délka sahala k okraji sukně. Nařasené plátno se sešívalo do tkanice a upevňovalo se do pasu.

Živůtek „frydka“ – „kordulka“ : Plátěné živůtky – opléčka, byly střiženy z jednoho kusu plátna s průramky a se špičatým, nebo zaobleným tvarem výstřihu, sahajícího až k pasu. Jim jsou nejbližší živůtky „kabátky“ z drahých materiálů se švem v podpaží s rovnými přednicemi a špicemi, s vykrojenými zády a úzkými náramky.

Šátek „čepec“ – „rúška“ – „šátek“ :Šátky se zdobily různými motivy, nebyl určen jeden určitý. Na Valašsku ovšem převládaly čepce síťované z barevných nití, často temnomodré a černé.

 

Mužský kroj

Kožich „kožuch“ : Okraje rukávů, výstřih a okraje předních dílů černá beránčina. Krátké i delší kožichy jsou vytvarovány k tělu.

Bílá košile „košule“ : Byly nejčastěji rovné, původně patrně trhané kusy plátna spojující jednoduchý, ručně sešitý šev. Často bývají rukávy nabrány na ramenou, zúženými od loktu k zápěstí, kde se svazují tkanicemi nebo zapínají knoflíčkem. Stejně se uzavíral krční výstřih s malým přeloženým límečkem.

Kalhoty „nohavice“ : Nohavice bývají přiléhavé, u kotníků s rozparkem. Upevnění nohavic k tělu se provádí koženým řemenem, provlečeným tunýlkem z přeloženého sukna.

Krpec papuče“ . Krpce tvoří kompletní obuv s onucemi (plátno) nebo „kopicemi“ (sukno) či obojím.

Klobouk „klobůk“ – „baranica“ – „čepka“: Bývá nejčastěji zdoben kolem hlavy – kolem klobouku bývá uvázána široká stuha, černé, červené nebo zelené barvy s konci splývajícími přes okraj. Také bývají často pérka a další barevné stuhy, kytice s ozdobami (ozvláště tedy svatební kroje)